Osoby z niepełnosprawnością mogą ubiegać się o dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) w ramach Programu “Aktywny samorząd” (moduł II – pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym).
Kto może skorzystać z dofinansowania?
Z dofinansowania może skorzystać każdy, kto:
- posiada znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności;
- uczy się w szkole wyższej lub szkole policealnej lub kolegium;
- ma otwarty przewód doktorski poza studiami doktoranckimi.
Kto nie może skorzystać z dofinansowania?
Z dofinansowania nie może skorzystać osoba, która ma:
- wymagalne zobowiązania wobec PFRON lub wobec realizatora programu;
- przerwę w nauce (np. urlop dziekański, urlop zdrowotny).
Formy i zakres pomocy udzielanej w ramach Programu w module II – dofinansowanie lub refundacja kosztów uzyskania wykształcenia na poziomie wyższym:
- opłata za naukę (czesne);
- dodatek na pokrycie kosztów kształcenia;
- dodatek na uiszczenie opłaty za przeprowadzenie przewodu doktorskiego – w przypadku osób, które mają wszczęty przewód doktorski, a nie są uczestnikami studiów doktoranckich.
Sprawdź tutaj w jakiej wysokości można uzyskać dofinansowanie oraz kiedy i w jakiej wysokości może być zwiększony dodatek na pokrycie kosztów kształcenia, a także z jakich innych form pomocy jednocześnie możesz skorzystać.
Rozliczanie następuje semestralnie, w oparciu o informację o zaliczeniu semestru.
Udział własny Wnioskodawcy – obowiązuje tylko w przypadku osób zatrudnionych, z zastrzeżeniem, iż z obowiązku wniesienia udziału własnego zwolniony jest Wnioskodawca, gdy wysokość jego przeciętnego miesięcznego dochodu nie przekracza kwoty określonej przez Zarząd Funduszu na dany rok.
Refundacja kosztów czesnego poniesionych przed zawarciem umowy o dofinansowanie jest możliwa wyłącznie w ramach aktualnie trwającego roku akademickiego.
Gdzie należy złożyć wniosek?
Dofinansowanie następuje na wniosek Słuchacza/Studenta zawierający uzasadnienie wskazujące na związek udzielenia dofinansowania z możliwością realizacji celów Programu „Aktywny samorząd”. Wniosek należy złożyć do samorządu powiatowego, który realizuje Program, właściwego dla miejsca zamieszkania wnioskodawcy (sprawdź dane kontaktowe jednostki).
Jak często można korzystać z dofinansowania?
Wsparcie finansowe można uzyskać aż do 20 semestrów różnego rodzaju etapów nauki na poziomie wyższym (szkoła policealna, kolegium, studia I stopnia, studia II stopnia, studia III stopnia, jednolite studia magisterskie, studia podyplomowe, przewód doktorski, który został otwarty poza studiami).
Więcej szczegółowych informacji o Programie dostępne na stronie.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. 2019, poz. 1172, z późn. zm.)