Dziedzictwo myśli Jana Pawła II

Dziedzictwo myśli Jana Pawła II (druga edycja) to dwusemestralne studia podyplomowe, które mają na celu merytoryczne przedstawienie głównych treści nauczania św. Jana Pawła II w celu zastosowania jego nauczania do poszczególnych sfer życia i działalności człowieka. Studia mają zachęcić do zobiektywizowanej refleksji nad światem, Kościołem, narodem i życiem osobistym i społecznym oraz możliwości podejmowania w sposób kompetentny tej myśli i wdrażania jej w życie.

Słuchaczami studiów mogą być osoby, które legitymują się dyplomem ukończenia studiów wyższych*:

• osoby, które w praktyce zawodowej (np. dziennikarskiej, politycznej, medycznej) pragną postępować zgodnie z sumieniem kształtowanym według najlepszego współcześnie wzorca, jakim jest myśl Jana Pawła II,
  • osoby pragnące pogłębić myśl papieską z nadzieją jej zastosowania w swoich sferach aktywności.

* osoby bez wykształcenia wyższego mogą podjąć kształcenie na zasadach uczestnictwa w kursie dokształcającym.

Zajęcia są zbudowane wokół dwóch celów poznawczych: systematycznej prezentacji myśli papieskiej i jej odniesienia do aktualnych tematów życia eklezjalnego i społecznego. W ramach ukazania pierwszego celu zostaną zaprezentowane: elementy teologii, antropologii, eklezjologii i myśli społecznej Jana Pawła II. W ramach celu drugiego studenci będą zapoznani z uszczegółowieniem niektórych aktualnych aspektów zagadnień dotyczących bioetyki, relacji Kościoła do polityki, narodu i państwa, kultury, pracy i gospodarki, języka i słowa, mediów.

Elementem kształcenia będą analizy tekstów papieskich i zajęcia seminaryjne.

Studia kończą się przygotowaniem pracy dyplomowej.

Absolwent studiów podyplomowych z dziedzictwa myśli Jana Pawła II powinien wykazywać się wysokim osobistym etosem życia, wiarą osadzoną w życiu Kościoła, wrażliwością etyczną na problemy społeczne. Powinien także potrafić w sposób zobiektywizowany i logicznie spójny dowodzić swoich argumentacji w przestrzeni dialogu naznaczonego pluralizmem i tolerancją.

Absolwent otrzymuje świadectwo ukończenia studiów podyplomowych zgodne ze wzorem określonym rozporządzeniem MNiSW, a uczestnicy kursu – certyfikat ukończenia kursu dokształcającego.

Określono następujące terminy zjazdów dla kierunku Dziedzictwo myśli Jana Pawła II dla słuchaczy rozpoczynających naukę od marca 2021 r. (II edycja):

• 10-11 kwietnia 2021 r.
  • 08-09 maja 2021 r.
  • 29-30 maja 2021 r.
  • 19-20 czerwca 2021 r.
  • od lipca 2021 do października 2021 trwa przerwa wakacyjna. Terminy zjazdów na kolejny semestr zostaną podane we wrześniu 2021 r.

Harmonogram zjazdów dla aktualnych słuchaczy (I edycja) na semestr letni:

• 27-28 lutego 2021 r.
  • 20-21 marca 2021 r.

Czesne za studia na kierunku Dziedzictwo myśli Jana Pawła II w roku akademickim 2020/2021 wynosi: 2000 zł w przypadku płatności jednorazowej.

Wysokość opłaty za kurs dla osób nie spełniających warunków przyjęcia na studia podyplomowe w roku akademickim 2020/2021 wynosi: 1500 zł.

W tytule wpłaty wpisując: imię i nazwisko słuchacza, kierunek studiów – opłata rekrutacyjna za studia podyplomowe „dziedzictwo myśli Jana Pawła II”.

Rekrutacja trwa do 15 marca 2021 r. (decyduje data stempla pocztowego).