Otwarcie czterech kierunków na studiach podyplomowych

16 marca w naszej uczelni miało miejsce otwarcie czterech kierunków studiów podyplomowych.

O godzinie dziewiątej rozpoczęto pierwszy semestr nowego kierunku noszącego nazwę „Mediacje pojednawcze w rodzinie”.

Słowo wstępu wygłosił mec. Mariusz Trela. Mówił o patronce studiów – św. Ricie, która swoim życiem dała świadectwo pracy nad formowaniem postaw ludzi w rodzinie. Dzięki niej bowiem zaprzestano stosowania we Włoszech prawa wendetty. Następnie pobłogosławiona została ikona świętej. Wizerunek ten jest wyjątkowy – pokazuje ją nie jako zakonnicę, lecz we wcześniejszym okresie jej życia – jako żonę i matkę.

Potem głos zabrał rektor WSKSiM, o. dr Zdzisław Klafka. Jak powiedział, chciał odejść od formalności i naukowości w swoim wystąpieniu, by podzielić się refleksjami na temat roli rodziny w życiu człowieka i zamyśle Boskim. Zaznaczył, że wybrane przez niego życie zakonne nie oznacza samotności, wręcz przeciwnie – pozwala człowiekowi znaleźć nową, wielką rodzinę. Mówił też o roli małżeństwa, które określił mianem „marzenia Pana Boga”. Potencjał tego zamysłu miłości osób pochodzi wprost z natury Boga – będącego jednością w Trójcy.

– Bóg nie jest czymś statycznym, a dzięki rodzinie staje się ogromną dynamiką – powiedział o. rektor Zdzisław Klafka.

Zwrócił uwagę, że troska o rodzinę nie wzięła się tylko z tradycji chrześcijańskiej. Jest ona czymś naturalnym, co potwierdza tezę o boskim pochodzeniu instytucji rodziny. Nawiązał do starożytnego rzymskiego filozofa Cycerona, który winą za złą sytuację w Imperium Romanum obarczał kryzys rodziny, do którego doprowadziła polityka prowadzona przez senatorów.

O godzinie jedenastej odbyły się inauguracje dwóch innych kierunków studiów podyplomowych: Relacji międzynarodowych i dyplomacji oraz drugiej edycji studiów Master of Buisness Administration (MBA) – prestiżowego kierunku dla biznesmenów. Gościem specjalnym był Paweł Jegier – wiceprezes Spółki Orlen Serwis Polska, były dyrektor łódzkiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wygłosił wykład dotyczący pracy menedżera. Odnosił się w nim do własnych doświadczeń z pracy w samorządach oraz Ministerstwie Skarbu Państwa. Zwrócił uwagę na niezwykle ważną rolę pokory, która jest szczególnie istotną cnotą w pracy polegającej na kontaktach z ludźmi. Jak zaznaczył, w obecnych czasach menedżer powinien budować relacje z zespołem, a nie narzucać siłą swoje pomysły.

Otwarcie nowej edycji kierunku podyplomowego Ekologia i zarządzanie miało miejsce o godzinie czternastej. Uczestniczył w nim prof. Jan Szyszko – Minister Środowiska w latach 2015-2018 i wykładowca WSKSiM. Zwrócił uwagę na rolę, jaką odgrywała ekologia w polskiej nauce. Jak zaznaczył, WSKSiM jest obecnie jedyną uczelnią, na której wykłada się ekologię. Zwrócił też uwagę na obecnie panujące uproszczenie i ideologizację tej dziedziny nauki.

Studentom wszystkich otwartych dziś kierunków wręczono indeksy i powitano ich jako nowych członów społeczności akademickiej Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.