Wiedza nie pójdzie w las

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu w sobotę 2 kwietnia z udziałem prof. Jana Szyszki, ministra środowiska, rozpoczęła się kolejna edycja studiów „ polityka ochrony środowiska – ekologia i zarządzanie”.

Studia na kierunku polityka ochrony środowiska – ekologia i zarządzanie rozpoczęło w weekend ponad 30 osób. Są to głównie pracownicy nadleśnictw, m.in. z Wrocławia, Łodzi, Lubawy, Gniewkowa czy Barda Śląskiego.

– Pracuję od ponad 30 lat w Lasach Państwowych, w Zespole Ochrony Lasów w Opolu. Ukończyłem SGGW, wydział Leśny. Dodam, że moim pragnieniem było doświadczyć uroku tego miejsca i tej uczelni. Studia podyplomowe będą do tego wspaniałą okazją – mówił Grzegorz Guzik z Opola.

Zbigniew Nahajowski z Milicza pracuje w nadleśnictwie Milicz i także cieszy się, że trafił w mury Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej.

– Kontynuuję rodzinne tradycje – mówił z uśmiechem leśniczy z Milicza.

– Mój syn Dawid ukończył tę uczelnię, jest absolwentem dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz politologii – dodał.

– Dzięki WSKSiM będą Państwo mieli jednych z najlepszych wykładowców w zakresie prawa czy filozofii tworzenia prawa – mówił prof. Jan Szyszko, minister środowiska i inicjator powstania tego kierunku studiów w toruńskiej uczelni.

– Później później będę miał przyjemność spotkać się z Państwem w czasie zajęć terenowych, gdzie postaramy się również zrozumieć , w jaki sposób funkcjonują zasoby przyrodnicze – dodał minister.

Podkreślił też, że w czasie studiów z zakresu polityki ochrony środowiska, chodzi o to, by posiadaną wiedzę przełożyć na decyzje gospodarcze i polityczne.

– Trzeba się wpisać w w proces tworzenia prawa w Unii Europejskiej. Polska musi być liderem w zakresie koncepcji zrównoważonego rozwoju – zaznaczył mister Szyszko.

– Poprzez przysłuchiwanie się wykładom, ale też poprzez bycie w terenie – w Tucznie i Białowieży, też odkryłem, że jako ksiądz, teolog i etyk, bardzo to poszerza zakres mojej wiedzy, ale pozwala mi też inaczej popatrzeć na świat – przyznał o. dr Zdzisław Klafka, rektor WSKSiM.

– Kiedy słuchałem z otwartą buzią oprowadzającego nas po Tucznie profesora, zauważyłem, że teologom potrzeba pójścia w las i nie tylko popatrzeć na to, co widać, ale tak jak i w życiu duchowym trzeba mieć szczególny wzrok, żeby patrzeć dalekowzrocznie. Jestem przekonany i ufam, że nasza uczelnia pozwoli Państwu pogłębić wiedzę, chociaż są Państwo specjalistami z wielkim doświadczeniem, ale w takim wspólnym byciu i z takimi profesorami, wasza wiedza nabierze nowej jakości – mówi o. dr Zdzisław Klafka.

W kwietniu studia podyplomowe rozpoczną także słuchacze kierunku relacje międzynarodowe i dyplomacja. Zostało jeszcze kilka wolnych miejsc.

– Są to studia, na których słuchacze zdobywają gruntowną wiedzę z zakresu międzynarodowych stosunków politycznych i gospodarczych, bezpieczeństwa międzynarodowego, funkcjonowania organizacji międzynarodowych, ale także ważnych umiejętności praktycznych z zakresu korespondencji dyplomatycznej, mediacji i negocjacji czy protokołu dyplomatycznego – mówi dr Dorota Żuchowska, dziekan Wydziału Nauk Społecznych i Medialnych w WSKSiM.

Zajęcia będą prowadzić ambasadorzy, politycy i znawcy tematyki międzynarodowej.

Katarzyna Cegielska